Digte i Biografen

Digte i biografen er et særligt kulturtilbud rettet mod gymnasieskoler. Vi har taget nogle toneangivende danske digte fra litteraturhistorien og sat dem ind i en ramme af moderne elektronisk musik – og de unge får lov at digte med. Poesien reciteres sådan at den passer med de programmerede beats; teksterne vises for publikum på det store lærred mens værkerne afspilles i surroundsound, som derved gør oplevelsen mere dramatisk, smuk og på andre måder underbygger forskellige udtryk.

Digte i biografen foregår i en lokal biograf og tager ca. en time. Stedet giver lytterne en komfort og en lydkvalitet som befordrer koncentration og fordybelse. Alle digte præsenteres før afspilning. Kunstnere og lærere bag projektet er tilstede i biografen ved hver forestilling; ud over at præsentere projektet og værkerne tager de imod spørgsmål og går i dialog med publikum om fortolkning. Som afslutning på forestillingen er der mulighed for at præsentere elevernes egen produktion fra evt. forudgående workshop.

Digte i biografen er afprøvet med succes for gymnasieelever i København; reaktionerne fra både lærer og elever har været udpræget positive. Dansk Sprog- og Litteraturselskab støtter op om projektet, der flugter med resultater og anbefalinger fra forskning i oplevelse og forståelse af traditionel lyrik.

– – – o – – –

Holdet bag projektet er en blanding af musikere, pædagoger og gymnasielærere. Vi har mange års erfaring med professionelle kultur-produktioner og kompetencer i både sprogfag og naturvidenskab.

Vi søger netop nu relevante samarbejdspartnere på gymnasieskoler til pilotprojekter i skoleåret 2025/2026; som led i en fondssøgnings-proces tilbydes forestillingen i en kortere periode gratis.

Tjek et eksempel på det vi laver: digtet ‘Interferens’ af Johannes V Jensen (her med 5.1 lyd):

Af andre forfattere vi arbejder med kan nævnes Inger Christensen, Broby-Johansen, Emil Bönnelycke, J.P. Jacobsen, og den aktuelle Jesper B. Korndal